چرا لغات انگلیسی را زود فراموش می کنیم؟

بسیاری از زبان آموزان این سوال را مطرح می کنند که چرا لغات انگلیسی را زود فراموش می کنیم؟ با وجود اینکه خیلی لغت حفظ می کنیم و دائم آنها را مرور می کنیم ولی باز هم از ذهنمان خارج می شوند. در این مقاله علت اصلی این مشکل را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

در ادامه با زبان دیلی همراه باشید.

 

چرا لغات انگلیسی را زود فراموش می کنیم؟

بگذارید برای پاسخ به این سوال توضیح مختصری درباره این مشکل بدهیم. شاید شما جزو آن دسته از زبان آموزانی باشید که روزانه چند لغت انگلیسی جدید را به همراه معنی فارسی حفظ می کنید. اما هنگام تماشای فیلم و یا هنگام مکالمه به زبان انگلیسی هر چقدر هم که از حافظه خود یاری می طلبید ولی باز هم آن کلمات را به خاطر نمی آورید.

گلایه بسیاری از زبان آموزان نیز همین مسئله است. طبق نظرات و صحبت های کاربرانمان در زبان دیلی متوجه شدیم که اکثر این عزیزان مسیر درستی برای یادگیری لغت و توسعه دایره واژگان خود انتخاب نکرده اند. در اصل آنها بیشتر بر روی حفظ لغت و سپردن آن به حافظه کوتاه مدت خود کار کرده اند و برای سپردن آن کلمات به حافظه بلند مدت خود تلاش نکرده اند.

شاید شما امروز صبح ۵ لغت انگلیسی جدید حفظ کرده باشید. اگر آن کلمات را دو سه ساعت بعد از شما بپرسند آنها را به خاطر می آورید. حتی ممکن است تا شب نیز آن لغات را در ذهن خود به همراه داشته باشید. اما به احتمال بسیار زیاد دو سه روز بعد بسیاری از آنها را فراموش خواهید کرد.

 

حافظه بلند مدت را جدی بگیرید

یادگیری لغات و انتقال آنها از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت ، اصلی ترین فاکتور یادگیری در زبان انگلیسی است. برای این منظور ما به زبان آموزان توصیه می کنیم که حفظ لغات را تنها در یک یا دو روز خلاصه نکنند و هر لغتی را که می آموزند طی روزها و ماه های آتی چندین و چند بار مرور کنند تا در حافظه بلند مدتشان ثبت شود.

 

اما یک نکته کلیدی

حفظ لغات انگلیسی نیز روش های مختلفی دارد که در این مقاله به بهترین آنها اشاره خواهیم کرد که آن هم حفظ لغات در قالب جمله و عبارت است.

 

این که یک کلمه انگلیسی را با معنی فارسی اش در یک کاغذ بنویسید و آن را چندین و چند بار مرور کنید کار بسیار خوبی است اما کافی نیست.

چرا؟ به دو علت …

یک. اکثر کلمات معانی مختلفی دارند و در برخی مواقع معانی آنها به هم بی ارتباط هستند. این مسئله باعث می شود شما نهایتا یک یا دو معنی را یاد بگیرید و یا خیلی زود معانی دیگر آن کلمه را فراموش کنید.

دو. هنگام مکالمه به زبان انگلیسی ، مشاهده فیلم و سریال خارجی ، گوش دادن به موسیقی و … آن کلمه را می شنوید ولی معنی آن را به خاطر نمی آورید. که در اینطور مواقع معمولا می گوییم “معنی اش نوک زبانمان است” یا “آن کلمه را شنیدم اما یادم نمی آید معنی اش چه بود”.

 

۸ روش جالب برای یادگیری و حفظ لغات زبان انگلیسی

 

 

حالا راه کار اصلی چیست؟

پیشنهاد ما این است که هر کلمه ای را می خواهید به ذهن بسپارید ابتدا تمامی معانی اش را پیدا کنید (ممکن است برخی لغات یک معنی بیشتر نداشته باشند و برخی دیگر چندین معنی جور واجور داشته باشند). سپس برای هر کدام از آن معانی ، یک مثال انگلیسی به همراه ترجمه فارسی اش تهیه کنید.

شاید بگویید این کار وقت گیر است اما بگذارید صادقانه صحبت کنیم. اگر روزی حتی فقط یک کلمه کاربردی را به این شکل بیاموزید مطمئن باشید که با مرور کردنش دیگر به هیچ عنوان از ذهنتان خارج نمی شود و در مکالمات انگلیسی خود نیز دیگر دچار مشکل نمی شوید.

تمرین این چنینی در روزهای اول کمی سخت خواهد بود اما کمی که راه بیافتید هم تعداد کلمات بیشتری را در طول یک روز می توانید بیاموزید و هم بعد از مدت کوتاهی شاهد خواهید بود که چه پیشرفت چشمگیری در یادگیری لغات و البته مکالمات خود داشته اید.

 

ما در صفحه اینستاگرام خود روزانه کلمات و اصطلاحات مختلفی را به همراه معنی ، مثال و تلفظ منتشر می کنیم که شما عزیزان با دنبال کردن صفحه زبان دیلی به آدرس zaban_daily@ می توانید دسترسی همیشگی به این منابع با ارزش داشته باشید.

 

 

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید